Atamada Kullanılan KPSS10 Puanının Geçerlilik Süresi İndirildi

07 Temmuz 2012
Facebook6Twitter2Google+0LinkedIn0Reddit0Pinterest0StumbleUpon0

Öğretmen adaylarını rahatsız edebilecek bir değişiklik daha Bakanlar Kurulu tarafından 2 Temmuz 2012 tarihinde kararlaştırılan ve 6 Temmuz 2012 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ile yapıldı. Bu yönetmelik ile KPSS10 puanının geçerlilik süresi düşürülmüş oldu.

Yapılan değişikliğe göre öğretmen adaylarının KPSS’ye girerek elde ettikleri KPSS10 puanının 2 yıl olan geçerlilik süresi indirilmiş oldu. Yönetmelikle değiştirilen 11. madde şu şekilde:

“MADDE 11 – KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.”

Yapılan değişiklikte de açıkça belirtildiği gibi KPSS10 puanı, yeni bir sınav (KPSS) yapılana kadar geçerliliğini koruyacaktır. Sınavın her sene aynı tarihlerde yapıldığı düşünülürse KPSS10 puanının geçerlilik süresi 1 yıla indirilmiş oluyor.

Öğretmenlerin 2011 Yılında Aldığı KPSS10 Puanı 2012 Ağustos Atamasında Geçerli mi?

Öğretmenlerin 2011 yılında aldığı KPSS10 puanı 2012 Ağustos Atamasında da geçerliliğini koruyacak. Konuyla ilgili yönetmeliğin 2. maddesinde yapılan değişiklik şu şekilde:

MADDE 2 – Aynı    Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ    MADDE 8 – Öğretmen adaylarının 6/7/2012 tarihinden    önce elde ettikleri KPSS sonuçları hakkında, 11 inci maddenin bu maddenin    yayımı tarihinden önceki hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.”

Bu durumda öğretmen atamasında kullanılan KPSS10 puanının 2 sene geçerliliği korunacağından Ağustos 2013 ve sonraki atamalarda öğretmen adaylarının 2011 yılında almış oldukları KPSS10 puanı geçerli olmayacaktır.

Bu Değişiklik Neden Yapıldı?

Öğretmen adayları için yapılan bu değişiklik, 2013′te getirilmesi düşünülen Öğretmen Alan Sınavı nedeniyle yapıldı. Çünkü 2012 KPSS’ye girecek öğretmen adayları sadece Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanlarından sınava girmiş olacaklar. 2013 yılında ilk defa sınava girecek adaylar ise bu alanların yanında bir de kendi alanlarının nasıl öğretileceğiyle ilgili farklı bir sınava daha girecekler. Bu nedenle 2 farklı senede sınava girmiş adaylar arasında haksızlık olması engellenecektir.

Arama Önerileri:

  • şubat ataması 2013
  • kpss10
  • 2013 şubat ataması olur mu
  • kpss şubat 2013 atamaları
  • kpss puan geçerliliği
  • 2011 kpss puanı geçerli mi
  • kpss 10
  • şubat 2013 ataması
  • kpss geçerlilik süresi 1 yıla indirildi
  • 2010 kpss puanı geçerlilik süresi
  • kpss puan geçerlilik süresi
  • kpss 2012 agustos tercih
  • 2011 kpss puani 2012 de gecerlimi
  • kpss10 tercih
  • 2010 kpss geçerlilik süresi
Facebook6Twitter2Google+0LinkedIn0Reddit0Pinterest0StumbleUpon0
Bu yazı Haber kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Atamada Kullanılan KPSS10 Puanının Geçerlilik Süresi İndirildi için 4 cevap

  1. zeynep der ki:

    Kpss 10 2011 puanı için son atama ağustos 2012 denmiş.Bunda yanlışlık yok mu?Son atama 2013 şubat ataması oluyor.Ben 2011 puanımı şubat ayında da kullanmak istiyorum Lütfen cevap yazın, çok önemli.Teşekkürler

    • Hürkal HÜSEM der ki:

      2011 yılında almış olduğunuz KPSS10 puanınızı Ağustos 2013 ve sonrası yapılacak atamalarda kullanamayacaksınız. Ancak Ağustos 2013 atamasına kadar olan tüm atamalarda puanınız geçerlidir. Dolayısıyla Şubat 2013 ataması yapılırsa puanınızı kullanabilirsiniz. Değişiklik yapılan yönetmelikteki madde 2′ye göre puanların 1 yıl süre ile geçerli olma durumu 6/7/2012 tarihinden sonraki sınavlar için geçerlidir.

      Uyarınız üzerine yazıda değişiklik yapılmıştır. Teşekkürler…

  2. nermin der ki:

    merhaba.ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum.2012 ağustos öğretemnlik atamalarında 2011 kpss puanımı kullanmak istiyorum fakat branş sıralamamı öğrenmek istediğimde sistem sıralamamı 2012 puanıma göre hesaplıyor.yoksa puanım geçerliliğini yeni kanunla yitirdi mi veye yitirmediyse 2011 puanıma göre sıralamamı nasıl öğrenebilirim

    • Seçil ŞEKERCİ HÜSEM der ki:

      Merhaba,
      2011 puanınız geçerli durumdadır. Ancak en doğru sıralama sonucunu MEB verebilmektedir.Çünkü 2011 puanı ile kimlerin atandığı yalnızca Meb’in bilgisi dahilindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>